25.4 C
Vaslui
1 iulie, 2025

Un tânăr de 26 de ani a sărit în apă şi nu a mai reuşit să iasă la mal. Totul s-a întâmplat sub privirile soției sale, însărcinată în luna a cincea. Cadavrul bărbatului înecat în barajul de acumulare Căzăneşti a fost găsit, sâmbătă, după mai multe ore de căutări.

„Misiunea de căutare a persoanei dispărute, un bărbat în vârstă de 26 ani, a fost reluată sâmbătă dimineaţă, când în sprijinul forţelor din cadrul ISU Vaslui, un echipaj de terapie intensivă mobilă, o autospecială de căutare-salvare şi o barcă cu peridoc cu patru militari, au venit o autospecială de scafandri, cu trei militari, un conducător auto şi doi scafandri de la ISU Neamţ şi o autospecială cu un scafandru de la ISU Galaţi. Persoana a fost găsită decedată şi scoasă la mal”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, Ionela Boghiţă.

El se afla în vizită la prieteni, alături de soţia sa însărcinată în cinci luni, și au mers împreună să pescuiască. A vrut să se răcorească, dar a fost înghițit de ape.

Prietenii au sunat disperaţi la 112 și

s-a desfăşurat pe o perioadă de aproximativ patru ore. Din păcate, în urma acestor eforturi, persoana căutată nu a fost identificată”, a declarat Ionela Boghiţă, purtător de cuvant ISU Vaslui.

Sursa: https://www.monitoruldevaslui.ro/2025/06/un-tanar-s-a-aruncat-in-lacul-cazanesti-sa-se-racoreasca-si-nu-a-mai-iesit/

Ultimă oră

Același autor