10.7 C
Vaslui
17 mai, 2024

Schimbări la vârf în clasamentul Ligii 5

SUCCES… Victorie mare pentru FC Ghergheleu în lupta pentru promovarea în Liga 4! “Roș-negrii” câștigă la Mânjești (4-0) și revin pe loc de promovare directă. Victorie la scor și pentru CSM Hușana Huși, 4-0 cu Unirea Dodești.

FC Ghergheleu a început jocul ca o favorită indiscutabilă, instalându-se din start în jumătatea gazdelor. Codăeștenii au crescut presiunea și insistența a dat roade, reușind să înscrie de două ori până la pauză. Repriza secundă s-a disputat după aceleași coordonate, cu Ghergheleu la timonă, iar meciul s-a încheiat cu o victorie clară: 4-0! Golurile oaspeților au fost reușite de Cosmin Stoleru și Bogdan Mihăeș, ambii cu câte o dublă. La Huși, echipa lui Cătălin Nicolau a trecut cu 4-0 de FC Unirea Dodești și este ca și promovată în primul eșalon fotbalistic al județului. Golurile partidei au fost reușite de Ștefan Berezanu, Bogdan Țenu, Sergiu Ruja și Andre Jose Cozma. Într-un alt joc, Phoenix Team Tanacu a câștigat la masa verde duelul cu Olimpia Stănilești, întrucât oaspeții nu s-au prezentat la meci. În runda următoare, ultima a turului, Olimpia Stănilești întâlnește Gloria Mânjești, Unirea Dodești primește vizita celor de la Tanacu, iar FC Ghergheleu va juca cu CSM Hușana Huși.