7.4 C
Vaslui
27 aprilie, 2025

Liberalii vasluieni, excursie degeaba la Ungheni: fără investiții acasă, dar prezenți la poze și parade

cu 44 de secunde in urma

26 aprilie 2025

Astăzi, la Ungheni, în cadrul evenimentului dedicat simbolicului „Pod de Flori”, liberalii vasluieni s-au mobilizat exemplar — nu pentru a aduce vreo investiție în comunele lor uitate de lume, ci pentru a merge „cu cățel, cu purcel” să caște gura la ceremonii.

Primari, viceprimari și alți reprezentanți ai PNL Vaslui, fără nicio zare de investiții în județul lor, și-au găsit de cuviință să bage din nou mâna în bugetele locale, și așa subțiate de lipsa proiectelor și a fondurilor, pentru a deconta încă o deplasare inutilă. În loc să se ocupe de drumurile sparte, de școlile în paragină sau de comunitățile care se zbat în sărăcie, edilii liberali au preferat să își justifice activitatea cu o excursie „de imagine” la malul Prutului.

De parcă simpla prezență la un eveniment fastuos, organizat de alții, le-ar putea spăla păcatele administrației, liberalii s-au întrecut apoi în postări sforăitoare pe rețelele sociale, cu poze de grup și texte pompoase despre „măreția momentului”. Fiecare s-a străduit să pară mai important decât este, deși realitatea este crudă: fără un președinte legitim la conducerea organizației județene, liberalii din Vaslui au fost complet ignorați la eveniment.

Nimeni nu i-a băgat în seamă la Ungheni. Au fost niște figuranți de decor, plimbați de colo-colo, fără un rol clar, fără vreo intervenție notabilă, fără vreo contribuție concretă. Dar, bineînțeles, pentru poza de Facebook și pentru o zi de diurnă în plus, a meritat osteneala.

În timp ce în județul Vaslui sărăcia mușcă din fiecare colț de comună, iar lipsa infrastructurii și a serviciilor publice elementare îngroapă speranțele oamenilor, primarii liberali continuă să trateze actul administrativ ca pe o excursie continuă între două fotografii. Și totul, evident, pe banii contribuabililor.

Adevărata reconstrucție nu se face la evenimente cu panglici tăiate de alții și discursuri sforăitoare. Se face acasă, în comunitățile care i-au ales și care, din păcate, par abandonate de mult timp de acești aleși ai PNL Vaslui.

Sursa: https://stiriest.ro/2025/04/26/liberalii-vasluieni-excursie-degeaba-la-ungheni-fara-investitii-acasa-dar-prezenti-la-poze-si-parade/

Ultimă oră

Același autor