3 C
Vaslui
13 februarie, 2026

Judecată de două ori înțeleaptă: Cum a fost pusă cu botul pe labe o casă de avocatură lacomă în cazul „Livadaru”

DEZVĂLUIRI… Instanța Judecătoriei Bârlad, cea care a înfăptuit o premieră pentru Justiția vasluiană acordând despăgubiri morale atât victimei unui grav accident rutier, cât și tatălui ei, cel care a îngrijit-o cu devotament, a mai reușit un lucru admirabil, în același dosar, cel al Lenuței Florentina Livadaru din Gherghești. Reprezentanții unei case de avocatură din București, care au obiceiul de a vâna accidente rutiere pe raza județului Vaslui, l-au convins pe tatăl Lenuței, Vasile Livadaru, să semneze cu ei un contract de reprezentare în proces. I-au promis că vor lupta ca niște lei pentru interesul Lenuței, care atunci era în comă la spitalul din Iași. Dar cum, în timpul anchetei, luni și luni la rând, lucrurile nu se mișcau deloc, Vasile Livadaru a fost sfătuit să își ia un avocat bun din județul Vaslui. Atât le-a trebuit avocaților bucureșteni când au auzit că vasluienii vor să renunțe la serviciile lor, ca să se îndrepte împotriva Lenuței și să îi pretindă în instanță, cu titlul de executare silită, aproape 28.000 de lei, prețul deranjului lor. Numai că, surpriză! La instanța Judecătoriei Bârlad au nimerit un judecător înțelept, care nu s-a uitat nici la reputația și nici la supărarea celebrei case de avocatură bucureștene. Așa că le-a cerut să dovedească exact „efortul” făcut în dosarul Lenuței Livadaru. A fost între râs și plâns când bucureștenii s-au prezentat cu un document în care au arătat, de exemplu, că o discuție telefonică de 15 secunde a fost tarifată cu 150 de euro, iar o discuție cu un polițist, tot de 15 secunde, a fost tarifată cu alți 150 de euro. Judecătorul înțelept de la Bârlad a tranșat rapid speța și le-a arătat bucureștenilor, că Vasluiul nu este chiar „satul cu proști”, așa cum poate și-au închipuit.

Cazul Lenuței Florentina Livadaru ar putea rămâne unul de referință în materia accidentelor rutiere cu victime din județul Vaslui. Pe data de 10 februarie, instanța Judecătoriei Bârlad a înregistrat o premieră, în sensul că a acordat despăgubiri atât victimei directe a accidentului (200.000 euro), cât și victimei indirecte, adică tatălui femeii rămase cu handicap grav, gradul I, dependentă de ajutorul părintelui său. Pentru tată s-a acordat o sumă de 100.000 euro. Însă până să se ajungă la acest rezultat care, atenție, nu este definitiv, ci poate fi atacat cu Apel, în termen de 10 zile de la pronunțarea pe fond, au mai avut câteva momente foarte interesante. La foarte scurt timp de la producerea tragediei, pe data de 3 mai 2021, la poarta lui Vasile Livadaru au bătut reprezentanții unei Case de Avocatură din București. Lenunța era în comă într-un spital din Iași, cu șanse minime de supraviețuire. Pasageră fiind în mașina scăpată de sub control, femeia a fost cel mai grav rănită în urma impactului violent. Tatăl ei, om simplu și răpus de durere, s-a uitat cu respect la reprezentanții de avocatură, care i-au dat asigurări că, pentru o anumită parte din despăgubirile obținute. A semnat, dar nu a citit el contractul pus în față. În tot acest timp, zilele Lenuței păreau numărate. Operații peste operații, la oasele stâlcite în accident și tot mai puține șanse ca ea să devină conștientă. Miracolul însă s-a produs după câteva luni și Lenuța a deschis ochii și le-a arătat celor din jur că este în viață.

Atenție la ce se semnează, în cazul unui accident rutier. Există vânători de accidente, care vin de departe cu vorbe meșteșugite, la poarta celor aflați în necaz

A început ancheta, care însă bătea pasul pe loc. Luni la rând, tatăl se chinuia acasă cu fiica, devenită, cum ar spune unii, dintr-o fată frumoasă și plină de viață de 30 de ani la data accidentului, o persoană care nu putea face nimic de una singură. Vasile Livadaru nu s-a dat bătut și a fost sprijinul fiicei sale. De la avocații bucureșteni însă nu primea vești care să arate că ancheta se mișcă cumva și autoritățile sunt presate să vadă cine se face vinovat de nenorocirea Lenuței. Omul a înțeles că are nevoie de un avocat bun, de-al locului, că sunt și la Vaslui destui avocați pasionați și destoinici. Le-a comunicat, așadar, reprezentanților casei de avocatură din București că vrea alt avocat să îi reprezinte fiica. De aici a început un alt coșmar pentru cei doi vasluieni și așa bătuți de soartă.

Casa de avocatură din capitală, supărată că e lăsată pentru un avocat din Vaslui, a vrut să îi execute pe vasluieni cu 24.410,08 lei

Bucureștenii s-au supărat, deși știu și ei că este dreptul esențial al oricărui client să renunțe la un apărător și să își angajeze altul. Reprezentanții casei de avocatură din capitală, însă, după unele discuții eșuate, le-au trimis vasluienilor notificare că, în baza contractului, îi va executa silit, cu suma de, atenție, 27.410,08 lei. Pentru ce acești bani?, s-a întrebat, speriat, Vasile Livadaru, tatăl Lenuței. Omul, care se chinuia cu fiica sa, nu avea bani de la o lună la alta pentru medicamente și alte lucruri necesare unui om bolnav și aproape imobilizat, a început să plângă, neștiind ce i s-ar putea întâmpla, dacă bucureștenii vor vrea să îi ia o asemenea sumă.

Instanța din Bârlad a rămas și ea uimită când a văzut ce avocații din București îi taxau pe vasluieni cu 150 de euro pentru 15 secunde de vorbit la telefon

JUDECĂTOR CU INIMĂ … Vasile și Lenunța Livadaru s-au dus la Judecătoria Bârlad, unde au contestat executarea silită. Fără prea mari speranțe, întrucât contractul, chiar și necitit, fusese semnat de Vasile Livadaru pentru fiica sa. Numai că la Judecătoria Bârlad, dosarul a ajuns la un judecător care a avut răbdare să analizeze dosarul în toate detaliile sale. Le-a cerut avocaților din București, așadar, ca pentru suma fixată de ei la 27.410,08 lei, să explice detaliat ce au făcut de acești bani în dosarul familiei Livadaru. Așa a văzut judecătorul de la Bârlad cum avocații bucureșteni îi taxaseră pe vasluieni, de exemplu, cu 150 de euro pentru că îi dăduse un telefon, atenție, 15 secunde, tatălui Lenuței. Pentru alte 15 secunde de discuție cu un polițist despre caz, a pretins iar 150 de euro și lista aceasta a continuat cu aceleași taxări mai rău ca la… linia fierbinte. Judecătorul înțelept de la Bârlad nu s-a lăsat impresionat, așa că, după chibzuirea cazului, a redus drastic cuantumul pretențiilor financiare ale avocaților bucureșteni de la suma de 27.410,08 lei, la doar 6.436 lei.

Sursa: https://www.vremeanoua.ro/judecata-de-doua-ori-inteleapta-cum-a-fost-pusa-cu-botul-pe-labe-o-casa-de-avocatura-lacoma-in-cazul-livadaru/

Ultimă oră

Același autor