-5.2 C
Vaslui
10 ianuarie, 2026

Camion blocat 6 ore pe DJ 244: șoferii cer material antiderapant, Trifan acuzat

Un camion a rămas imobilizat pe drumul județean DJ 244 (Bunești‑Averești – Huși) în data de 08/01/2026, între orele 15:00 și 21:00, adică aproximativ 6 ore, din cauza poleiului și a lipsei materialului antiderapant. Cele două publicații locale care au relatat incidentul (vremeanoua și stiriest) arată că pe sectorul afectat nu a existat deszăpezire sau împrăștiere de sare/sau nisip, iar șoferii, echipați cu lopeți, au epuizat eforturile manuale.

Conform relatărilor, pe marginea drumului nu se găsea niciun stoc de material antiderapant, iar apelurile vizuale și apelurile indirecte nu au atras intervenția autospecialelor. Un martor citat a spus: „Cu lopețile nu avem ce face.

Avem nevoie de material antiderapant. Stăm aici de ore bune și nu vine nimeni”. Articolul publicat pe 08/01/2026 de stiriest atribuie responsabilitatea lipsei de reacție conducerii Consiliului Județean Vaslui, menționând numele președintelui Ciprian Trifan, și denunță un pattern de neglijență la primele ninsori.

Reporterii semnalează că zona este tranzitată frecvent de transporturi grele, inclusiv TIR‑uri ale unui investitor local important, ceea ce crește riscul economic și de siguranță. Evenimentul subliniază probleme recurente de management al infrastructurii rutiere județene în condiții de iarnă, durata blocajului (≈6 ore) fiind folosită ca indicator al ineficienței intervenției.

Cazul a fost documentat vizual de săteni; pe moment nu există confirmare oficială a motivelor întârzierii intervenției sau a sancțiunilor, iar incidentul rămâne un exemplu al impactului direct asupra circulației și logisticii locale.

Sursa: https://news-vaslui.ro/camion-blocat-6-ore-pe-dj-244-soferii-cer-material-antiderapant-trifan-acuzat/

Ultimă oră

Același autor