Un tânăr de 23 de ani a ajuns în atenția polițiștilor după ce ar fi atacat un bărbat cu pumnii și picioarele.
Potrivit anchetatorilor din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Iana, incidentul s-a petrecut pe 10 aprilie 2026, în jurul orei 20:15, în localitatea Hălărești. Pe fondul unor neînțelegeri anterioare, tânărul ar fi agresat un bărbat de 49 de ani, lovindu-l repetat în zona feței.
În urma probelor administrate, polițiștii au dispus reținerea agresorului pe 16 aprilie 2026, pentru 24 de ore. Ulterior, pe 17 aprilie 2026, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad au luat măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Cercetările continuă în acest caz, sub coordonarea procurorilor, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs agresiunea.
La o săptămână după Paşti, în ziua de luni care urmează după Duminica Sfântului Toma, în estul şi sudul…