Atleții vasluieni, performanțe deosebite la Campionatul Național U16

21 martie 2023

23 de minute ago

– Advertisement –

MEDALIAȚI… Atleții juniori de la LPS Vaslui/CSM Vaslui au impresionat la etapa finală a Campionatului Național – Under 16 de la Bacău. Sportivii noștri au cucerit 6 medalii, dintre care 4 de aur, una de argint și una de bronz. Performera competiției a fost Laura Antoche, triplă campioană națională.

Laura Antoche (13 ani), pregătită de Doina Crețu, a câștigat medaliile de aur la 800 metri (cursă încheiată cu timpul 2:22,83), 1500 metri (4:54,87) și cu ștafeta feminină de 4×400 metri, formată din Laura Antoche, Antonia Moroșanu, Georgiana Huțu și Iulia Ungureanu. Medalie de aur și titlu de campioană națională a mai obținut și Bianca Cordun, în proba de 3000 m, cursă încheiată în 10:57,26. În aceeași probă, Andreea Voduțe s-a clasat pe locul trei și a obținut medalia de bronz. De asemenea, Bianca Cordun a câștigat argintul și la 15000 metri, cursă câștigată de colega sa, Laura Antoche. Foarte aproape de un loc de podium a fost și Antonia Moroșanu, locul patru la 400 metri plat. Sportivele, cu excepția Laurei Antoche, sunt pregătite de Viorica Pintilie și Elena Bogos.