Acest lucru este urmare a gravei crize financiare care a lovit clubul, datoriile de 1,25 milioane de euro făcând imposibilă continuarea finanțării de la bugetul local. Ținând cont și de faptul că sponsorizările sunt simbolice, Poli a lucrat la limita de avarie în această iarnă, când nu a făcut cantonament (multe alte echipe din eșalonul doi au avut stagii de pregătire centralizată în străinătate), nu a fost în stare să aducă un antrenor secund calificat, un antrenor de portari și un preparator fizic, și a jucat doar trei meciuri amicale mai serioase, cu FC Bacău, Ceahlăul Piatra Neamț și Șerif Tiraspol.
Din păcate, ceea ce s-a văzut în cele nouă teste nu oferă motive de optimism, Poli jucând modest în mai toate verificările iernii. Lucrul cel mai îngrijorător este generat de atmosfera din cadrul vestiarului, care nu a fost deloc grozavă.
Referitor la lotul de jucători, acesta a scăzut puternic și numeric, ca urmare a dezechilibrului uriaș dintre fluxul de ieșiri (13!) și intrări (doar una), dar și valoric, în condițiile în care nu s-au astupat nici posturile deficitare.
Radiografia lotului
Drept urmare, Politehnica are la ora actuală doar nouă jucători decenți pentru Liga a II-a. În poartă, rutinatul Niga ar putea să profite de culoarul pe care îl are după plecarea lui Fernandez, iar pe linia de fund sunt trei posturi oarecum acoperite: Opriș e o certitudine pe dreapta, A. Dumitru nu arată rău pentru un „under”, pe stânga, iar stoperul Inglada a avut câteva meciuri bune în sezonul de toamnă.
Cel mai bine se stă în centrul liniei mediene, unde tandemul Ghindovean – R. Farcaș poate da echilibru, dar și pe flancuri, unde Ștefanovici poate mult mai mult decât a arătat în acest sezon, iar Ofori e o surpriză plăcută. Cu vârful Camara se cam încheie lista jucătorilor decenți la Poli, echipă care este descoperită total la nivelul celui de-al doilea stoper (Elo nu confirmă, Pojar e prea crud) și al coordonatorului de joc: D. Iancu nu-și găsește ritmul, iar Hrib nu a profitat nici de această dată de șansele pe care le-a avut.
Grav va fi dacă vreunul dintre cei nouă fotbaliști amintiți nu va fi în formă, se va accidenta sau va fi suspendat, banca de rezerve fiind dezolantă. Cu excepția portarului Ailenei și a atacantului Tiehi, antrenorul Tibor Selymes nu are vreo soluție serioasă pe care să se bazeze, doar Sacară mai arătând câte ceva dintre juniorii care au fost forțați puternic în această iarnă.
Sprintați în start!
Într-un asemenea peisaj și ținând cont de faptul că lucrurile nu se anunță deloc roz la capitolul financiar, Politehnica este obligată să pornească foarte bine în start dacă nu vrea să aibă emoții legate de retrogradare. Cu un singur salariu restant, cum se prefigurează a se întâmpla, cu tot lotul apt, cu un culoar favorabil în primele trei runde, când întâlnește echipe codașe, Olimpia Satu Mare (acasă), CSC Dumbrăvița (deplasare) și AFC Câmpulung Muscel (acasă), Poli poate obține șase-șapte puncte dacă va sprinta corect. Astfel, Iașul, care are deja nouă puncte avans față de prima poziție care duce la baraj, ar putea privi mai liniștit nu doar partida din ultima rundă a sezonului regulat, în care va juca la București, cu Steaua, ci și cele șapte meciuri din play-out, înaintea cărora ar trebui să aibă un avans confortabil față de „zona roșie” a clasamentului.
Reamintim, în grupa a doua valorică a fazei a doua a Ligii a II-a vor fi două grupe de câte opt echipe, care se vor confrunta în sistem tur. Ultimele două clasate vor retrograda direct, iar grupările de pe antepenulimele poziții vor juca un baraj de menținere.
Clasamentul Ligii a II-a
Amicalele iernii și marcatorii Politehnicii
– USV (L3) 5-2 (2-2). Elo, Camara, Hrib (2), Ofori.
– Bucovina Rădăuți (L3) 4-3 (2-0). R. Olaru, Ofori, Hrib, Ștefanovici.
– CSM Vaslui (L3) 2-1 (1-0). Ofori, Ghindovean.
Poli –FC FC Bacău (L2) 2-3 (0-1). Camara, Ștefanovici.
– ACS Tonmir Iași (L4) 2-0 (2-0). Sacară, Tiehi.
Șerif Tiraspol (Republica Moldova 1) – Poli 3-0 (2-0).
– Ceahlăul Piatra Neamț (L2) 3-1 (1-1). Ofori, S. Camara, R. Olaru.
Poli – Aerostar Bacău (L3) 1-1 (0-0). Sacară.
Poli – FCM Ungheni (Republica Moldova 2) 1-1 (1-0) Ghindovean.
Fluxul de jucători din această iarnă
Bruninho (Belenenses Lisabona, Portugalia 3), Ferhaoui (Cetatea Suceava), Șeroni (CSC Dumbrăvița), Cestor (Metaloglobus București), Jipa (Concordia Chiajna), Dinescu (Sănătatea Cluj), R. Gligor (revenit la CFR Cluj), Ruben Silva, Alceus, Alounga, Fernandez, Vidakovic.
Ailenei (Ceahlăul).