10.2 C
Vaslui
18 octombrie, 2025

Nu o să vă vină să credeți! La Murgeni, o concubină își snopește în bătăie iubitul, pe care-l și înjunghie

CONCUBINA SMARDOI… Un caz atipic a avut loc zilele trecute la Murgeni, în satul Cârja, la miez de noapte, într-o zi de 13. Atenție, o femeie de 40 de ani și-a snopit din bătaie iubitul (n.r. de obicei se întâmplă invers), fiind reținută de polițiștii sub acuzația de violență în familie. Este vorba de Monica Tatiana Abraham, venită din județul Bacău să locuiască în satul natal al iubitului. Cu acesta, femeia are doi copii minori. Viața lor intrase parcă pe o pantă bună în ultima perioadă. După retragerea la Cârja, iubitul femeii, Doru Chiroșcă își găsise de lucru la o fermă din zonă și părea că totul intră în normal, mai ales că era apreciat la locul de muncă. Însă a venit și seara reproșurilor. Martorii spun că Monica Tatiana consumase alcool și a prins puteri. Astfel i-a aplicat o corecție iubitului, soră cu moartea și ca bătaia să fie în stil vasluian, la final, aceasta i-a aplicat și o lovitură de cuțit în zona spatelui. În urma bătăii încasate, victima are nevoie de cel puțin 25 de zile de îngrijiri medicale pentru vindecare. Concubina bătăușă a fost dusă în fața unui judecător de drepturi și libertăți, care au emis un mandat de arestare preventivă de 30 de zile, pe 14 octombrie. Pe data de 16 octombrie s-a judecat contestația formulată de femeie, însă judecătorii Tribunalului Vaslui au respins-o.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui a transmis punctul de vedere oficial al autorităților privind acest incident sângeros, dar mai exact probele care i-au determinat pe judecătorul de drepturi și libertăți să ia măsura arestului preventiv a femeii, în ciuda faptului că aceasta este mamă și are în grijă doi copii minori, care acum au rămas în grija bunicii, până când tatăl înjunghiat iese din spital: “În urma cercetărilor efectuate, polițiștii Formațiunii de Investigații Criminale Murgeni au stabilit faptul că, la data de 13 octombrie 2025, la ora 00.00, pe fondul consumului de alcool și al unui conflict spontan, femeia bănuită de comiterea infracțiunii și-ar fi înjughiat concubinul în zona spatelui. Conform concluziilor medico-legale provizorii emise de medicii legiști, în urma agresiunii, bărbatul de 40 de ani a suferit leziuni ce necesită 25 de zile de îngrijiri medicale, pentru vindecare, viața fiindu-i pusă în primejdie. La data de 14 octombrie 2025, ca urmare a administrării probatoriului, polițiștii Formațiunii de Investigații Criminale Murgeni au luat față de femeie măsura reținerii, pe o perioadă de 24 de ore. Ulterior, acesta a fost prezentat Judecătoriei Bârlad, la propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, care a dispus măsura arestului preventiv, pentru 30 de zile. Cercetările sunt continuate de către polițiștii polițiștii Formațiunii de Investigații Criminale Murgeni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, în vederea stabilirii și probării întregii activități infracționale a persoanei cercetate”, au transmis reprezentanții IPJ Vaslui.

Copii femeii arestate au rămas în grija bunicii de la Cârja

Copiii celor doi concubini au rămas în grija bunicii, mama lui Doru Chiroșcă. Inițial cei doi concubini au decis să nu anunțe autoritățile, crezând că rana din spate este superficială, însă a fost nevoie de îngrijiri medicale și așa s-a aflat totul. Concubina nici nu s-a gândit că va fi reținută, mai ales că îl convinsese pe iubit, de dragul copiilor, să nu-i facă plângere. Cei de la Primăria Murgeni au trimis un asistent social pentru a vedea dacă cei doi minori sunt bine îngrijiți și au decis să-i lase în familia, sub îngrijirea bunicii, până când tatăl va reveni acasă. Pentru Doru Chiroșcă, anul 2025 nu a fost unul bun: era să fie ucis de concubina sa și în vară și-a pierdut și tatăl, un fost șofer apreciat în comunitate, ca fiind un om gospodar. Cei din Cârja nu știu prea multe despre iubita lui Doru, știu doar că nu e din județul Vaslui, ca acesta a adus-o în sat și în ultima perioadă consumau mult alcool. Se știe că aceasta mai are un copil dintr-o altă relație, care nu era cu ea.

Sursa: https://www.vremeanoua.ro/nu-o-sa-va-vina-sa-credeti-la-murgeni-o-concubina-isi-snopeste-in-bataie-iubitul-pe-care-l-si-injunghie/

Ultimă oră

Același autor