Motto-ul PMP Husi, „Ne pasă de orașul nostru”, nu este o vorbă în vânt!

0

Bogdan Trifan, presedintele Organizatiei Municipale PMP Husi, a fost ales consilier local la alegerile din 2016, fiind, alaturi de Costica Zlatan, celalalt popular din Consiliul Local, direct raspunzator de modul si ritmul in care se dezvolta „orasul dintre vii”. Apropierea alegerilor locale este, pentru intreaga organizatie, nu doar o perioada a pregatirilor, ci si un moment de bilant. „Vrem sa stim ce am facut bine, vrem sa stim unde am gresit – daca am gresit – si vrem ca cetatenii sa cunoasca foarte bine cu ce proiecte venim in fata lor in urmatorii patru ani”, spune Bogdan Trifan.

Loading...

Printre cele mai importante proiecte sustinute si votate de cei doi consilieri locali PMP se numara reabilitarea strazii Sara, reabilitarea terenului de sport al Colegiului „Dimitrie Cantemir”, a terenului de joaca din Parcul „Rodina” etc. „}in sa reamintesc un moment cu o incarcatura simbolica speciala petrecut in acest mandat: am fost singurul ales local care a propus in plenul CL Husi aprobarea prin vot a unirii Romaniei cu Republica Moldova. Unirea cu Republica Moldova ramane, de altfel, unul dintre pilonii politicii nationale a PMP, iar noi, husenii, traitori la o palma de granita aceasta nedreapta, vom continua sa sustinem proiectul reintregirii neamului romanesc”, a subliniat Bogdan Trifan.

Pe plan administrativ, mandatul 2020 – 2024 va fi plin de provocari. „Municipiul Husi trebuie sa se modernizeze in continuare. Ne-am propus sa sprijinim toate masurile care vizeaza atragerea de fonduri europene, fiindca, s-a vazut si in mandatul care sta sa se incheie, aceasta este singura strategie corecta de modernizare a infrastructurii orasului nostru. Sprijinim in continuare proiectele care schimba fata orasului si imbunatatesc conditiile de viata ale cetatenilor. De asemenea, sprijinim orice initiativa a investitorilor menita sa creeze noi locuri de munca. Impreuna, aceste directii ne ofera stabilitate si ne increderea ca motto-ul PMP Husi, „Ne pasa de orasul nostru”, nu este o vorba in vant!”, a conchis Bogdan Trifan.