Atletii CSS Barlad, aur, argint si bronz la Campionatul National de Juniori 3

0

10 iulie 2019

Astfel, la proba de 800 metri, Denis Emilian Totoi s-a mobilizat exemplar si a alergat atat de repede incat a scos cel mai bun timp din concurs (2:02.67), castigand medalia de aur. In aceeasi proba, alti patru barladeni au obtinut rezultate foarte bune, insa nu au urcat pe podium. Acestia sunt Laurentiu Dumitrel Vrabie, Andrei Anton, Alexandru Mihai Goga si Teodor Iulian Bigu.

La proba de 1.500 metri obstacole, Andrei Anton a reusit sa cucereasca titlul de vicecampion si medalia de argint, cu timpul de 4.49.23. Aproape de podium a fost si Alexandru Mihai Goga, cu timpul de 5:26.91, care s-a clasat pe locul cinci.

In proba de stafeta de 4×400 de metri, desfasurata luni, echipajul format din sportivii Andrei Anton, Alexandru Mihai Goga, Denis Emilian Totoi si Laurentiu Dumitrel Vrabie au facut o cursa fantastica, la final clasandu-se pe locul III si castigand medalia de bronz. Cu timpul de 2:15.91, barladenii s-au situat dupa echipajele de la CSS Ploiesti (2:08.14) si LPS Pitesti (2:12.52).

In proba de 1.500 metri plat, Laurentiu Dumitrel Vrabie a alergat foarte bine, astfel ca, la final, a reusit sa „inhate” medalia de bronz. Dintr-un total de 14 atleti, sportivul s-a clasat pe locul III cu timpul 4:17.92, la cateva secunde de un alergator de la CS Atletico Slanic (4:12.78) si de unul de la CSM Dorna (4:13.88).

Sportivii barladeni au obtinut rezultate foarte bune si la alte curse, insa nu au mai urcat pe podium. Astfel, la proba de 3.000 metri, Stefan Anton s-a clasat pe locul cinci (timp 9:46.55), la proba de 400 metri, Denis Emilian Totoi a terminat pe locul cinci (timp 54.65), iar la cea de 3.000 metri mars Delia Mihaela Florea s-a clasat pe locul opt (timp 18:46.05).